We're sorry you think it's pricy Cynthia - there's 18oz of food grade silicone in every vault so it's an expensive product to make. Our theory is also if artisan cheese costs $40/lb spending $32.95 on a reusable vault makes more sense than all the waste that comes with waxed paper and all the nuggets of cheese that go off in the fridge drawer and stink up the fridge. We appreciate you taking the time to write your review however.